W Brisbane trwają igrzyska osób z niepełnosprawnością intelektualną

W Brisbane trwają igrzyska osób z niepełnosprawnością intelektualną

9 października 2019 r. w Brisbane w Australii rozpoczęła się piąta edycja INAS Global Games - największego na świecie wydarzenia sportowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach uczestniczą reprezentacje 45 krajów ze wszystkich kontynentów, w tym 37 osobowa reprezentacja zawodników z Polski. Polacy rywalizują w siedmiu dyscyplinach: lekkiej atletyce, kolarstwie, tenisie, tenisie stołowym, pływaniu oraz koszykówce i futsalu. 

INAS to działająca od 1986r. organizacja zajmująca się sportem wyczynowym osób z niepełnosprawnością intelektualną, do niedawna tylko w stopniu lekkim (grupa II1 - poniżej 75 IQ + niepełnosprawność zdiagnozowana przed 18 rokiem życia + niedostosowanie  społeczne). W 2018 roku INAS wprowadził dwie dodatkowe kategorie sportowców, którzy mogą rywalizować w organizowanych przez federację zawodach: grupę II2 - obejmującą zawodników ze znaczącą niepełnosprawnością (intelektualną i fizyczna lub sensoryczną), w tym osoby z zespołem Downa oraz grupę II3 obejmująca wysoko-funkcjonujących autystów. W ramach nowych kategorii zawodnicy z Polski wystartowali dotychczas w trzech wydarzeniach INAS: Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim  (2018), Letnich Mistrzostwach INAS (2018) oraz Mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim (2019). 

Organizacją przygotowań i wyjazdu polskiej ekipy zajmuję się Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.

fot. spotkanie 11.10.2019r. reprezentacji Polski z Polonią w Brisbane z udziałem polskiego ambasadora i konsula honorowego w Brisbane


Drukuj   E-mail