Sześciu Polaków na pływackich Mistrzostwach Europy

Sześciu Polaków na pływackich Mistrzostwach Europy

W dniach 15-22 września 2019r. we włoskiej Olbii odbędą się Mistrzostwa Europy w pływaniu osób z zespołem Downa. W wydarzeniu weźmie udział 123 zawodników z 17 krajów, w tym sześciu z Polski, którzy rywalizować będą na dystansach 50, 100 i 200m we wszystkich stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym i zmiennym. Polacy wezmą też udział w sztafetach mężczyzn 4x50m w stylach dowolnym i zmiennym.

"Po raz pierwszy na mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa jedzie tak liczna reprezentacja z Polski" - mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, założycielka Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI), reprezentującej organizatora mistrzostw. "Nasi zawodnicy spełnili ostre wymagania kwalifikacyjne, potwierdzając wysoki poziom wytrenowania, porównywalny z czołówką europejską. Pływanie to dyscyplina o najdłuższej historii w organizacji Sports Union for Athletes with Downa Syndrome, zajmującej się globalnie sportem osób z zespołem Downa. Pierwsze mistrzostwa odbyły sie w 2002 roku. Ponieważ każde kolejne przyciągały większą liczbę uczestników, organizator wprowadził minima, by dopuścić tylko najlepszych. Dziś jest to już sport kwalifikowany".

Skład polskiej reprezentacji tworzą zawodnicy wieku od 15 do 31 lat, mieszkańcy Gliwic, Gubina, Rybnika i Warszawy. Wszyscy trenują w różnych klubach, a minima kwalifikacyjne uzyskali startując w zawodach krajowych, organizowanych przez Olimpiady Specjalne i Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem. Szóstka najszybszych w Polsce pływaków z zespołem Downa jest jednocześnie najmłodszą z ekip, które będą rywalizować w Olbii. Każdy z naszych reprezentantów posiada dorobek medalowy w pływaniu oraz osiągnięcia w innych dziedzinach.

Zofia Dzięcioł (ur. 2004r.) - pływaczka, lekkoatletka i narciarka alpejska, multimedalistka i zdobywczyni tytułów mistrzowskich (w tym europejskiego) we wszystkich trenowanych dyscyplinach. W Olbii wystartuje w swoim koronnym stylu klastycznym na dystansie 50, 100 i 200m oraz w stylu dowolnym na 50 i 100m.

Paweł Krupiński (ur. 1987r.) - doświadczony zawodnik z najdłuższym stażem, wielokrotny złoty medalista mityngów ogólnopolskich Olimpiad Specjalnych oraz mistrzostw Masters, w których rywalizuje i wygrywa z zawodnikami pełnosprawnymi. W Olbii popłynie stylem klasycznym na dystansach 50, 100 i 200m oraz 200m stylem zmiennym.

Bartosz Matusiewicz (ur. 1998) - tegoroczny wicemistrz Polski na dystansie 50m stylem grzbietowym. Trenuje też narciarstwo. W 2019 r. zdobył tytuł mistrza Polski w slalomie na zawodach Sprawni Razem w Zakopanem. W Olbii wystartuje na dystansie 50m w stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym oraz na 100m w stylu dowolnym i klasycznym.

Michał Mroziński (ur. 1997) - tegoroczny mistrz Polski na dystansie 50m stylem grzbietowym. Członek kadry narodowej i reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Taekwondo 2018. We Włoszech będzie rywalizował na dystansie 50m stylem dowolnym, grzbietowym i motylkowym oraz na 100m kraulem i grzbietem.

Jakub Muszyński (ur. 2003r.) - pływak, narciarz i aktor. Wielokrotny złoty medalista Mityngów Pływackich Olimpiad Specjalnych. Utalentowany aktor teatralny i filmowy. W Olbii będzie walczył na dystansie 50m w stylu dowolnym i klasycznym oraz 100m w stylu klasycznym.

Szymon Szymiczek (ur. 2004r.) - najmłodszy w ekipie pływak, wyróżniający się najszybszymi czasami na zawodach krajowych Olimpiad Specjalnych. W Olbii będzie zdobywał doświadczenie na arenie międzynarodowej płynąc kraulem, grzbietem i klasykiem na dystansie 50m.

Przebieg konkurencji pływackich z udziałem Polaków można będzie śledzić na funpage'u @fundacjasoni oraz  stronach internetowych: www.fundacjasoni.pl i www.dsiso2019.it.

Partnerami polskiej reprezentacji są: Fundacja PZU, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja im. Agatki Modrzejewskiej, Fundacja Marco Pomaga, Toruń Multisport Team - TMT, Arena, Martes Sport, DDP, Polar, Sport Konsulting oraz Urzędy Miast Gubin, Gliwice i Rybnik. Wsparcia finansowego udzielili kibice, przyjaciele i rodziny zawodników. Organizacją polskiej ekipy zajmuje się należąca do SU-DS Fundacja SONI, która koordynuje także udział naszych zawodników w Mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa w judo 2019 oraz w multidyscyplinarnym wydarzeniu sportowym - Trisome Games 2020.

Już dziś można wspierać wyjazd Polaków na to wydarzenie, dołączając do zbiórki prowadzonej na stronie Facebook-owej Fundacji SONI lub wpłacając dowolną kwotę na rachunek fundacji: BGŻ BNP PARIBAS 30160014621876196330000001 z dopiskiem "Trisome Games - darowizna".


Drukuj   E-mail