Świetny występ Polaków na mistrzostwach świata w lekkoatletyce i tenisie stołowym!

Świetny występ Polaków na mistrzostwach świata w lekkoatletyce i tenisie stołowym!

W niedzielę zakończyły się mistrzostwa świata osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce i tenisie stołowym, w których Polskę reprezentowało 15 zawodników. Zawody zorganizowane zostały w Czechach przez Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS), organizację zrzeszającą blisko 60 krajów członkowskich, która za główny cel stawia sobie rozwijanie oraz aktywną promocję sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa. Lokalnym organizatorem było Czeskie Stowarzyszenie Sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Do rywalizacji rozegranej w czeskich miastach Mlada Boleslav (lekkoatletyka) i Nymburk (tenis stołowy), poza biało-czerwonymi oraz liczną ekipą gospodarzy, przystąpili zawodnicy z Argentyny, Australii, Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Kuwejtu, Meksyku, Portugalii, Turcji oraz Włoch.

Prawie wszyscy sportowcy z Polski współzawodniczyli w konkurencjach lekkoatletycznych. W tenisie stołowym mieliśmy jednego reprezentanta. Zawodnicy wykazali prawdziwego ducha walki. W rezultacie na podium stanęli aż 14 razy, zdobywając medale w konkurencjach biegowych indywidualnych (100, 400, 800 i 1500m), sztafetach męskich i damskich (4x100 i 4x400m) oraz w skoku w dal, rzucie oszczepem, rzucie dyskiem i trójboju lekkoatletycznym. Fenomenalne wyniki przyniosły biało-czerwonym puchar za 3. miejsce w klasyfikacji medalowej zawodów.

"To wielka radość obserwować jak szybko osoby z zespołem Downa, przy wsparciu rodziców i trenerów, rozwijają talenty sportowe, ucząc się poszczególnych konkurencji i odnajdując swoje specjalizacje" - mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie zrzeszonej w SU-DS. "Sport uczy samodzielności, organizacji, dyscypliny i umiejętności dążenia do osiągania celów. Rozwija kompetencje społeczne. Dzięki temu ludzie zagrożeni wykluczeniem stają sie częścią życia społecznego i publicznego. Są podziwiani i szanowani, mają grono kibiców, którzy śledzą ich drogę do mistrzostwa. Warto było zainwestować czas i pracę w rozwój i promocję tej pięknej idei".

Polacy uczestniczą w międzynarodowym współzawodnictwie SU-DS od 2017 roku. Wówczas to pierwszy raz dwie nasze zawodniczki z zespołem Downa wystąpiły na mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce w Porto. Od tego czasu grono trenujących sportowców dynamicznie wzrosło. Osoby te prezentują coraz wyższy poziom sportowy, przez co są chętniej przyjmowane do klubów trenujących dzieci i młodzież pełnosprawną. Mocno rozwinęły się i powstały też nowe miejsca organizujące treningi wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Coraz więcej zawodników korzysta z profesjonalistów fizjoterapii i wsparcia psychologicznego dla sportowców. Wzrost świadomości w zakresie sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną przekłada się na liczby. W zeszłym roku na Igrzyskach Europy SU-DS w Ferrarze Polskę reprezentowało 30 zawodników z zespołem Downa. W tym roku na zawody w Czechach pojechało 14 lekkoatletów i jeden tenisista stołowy. W nadchodzących miesiącach biało-czerwoni sportowcy z Trisomią 21 licznie zaprezentują się też na 2. Letnich Igrzyskach Europejskich VIRTUS oraz mistrzostwach świata SU-DS w judo i w pływaniu.

Udział Polaków w Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce i tenisie stołowym osób z zespołem Downa możliwy był dzięki wsparciu firm, organizacji non profit i osób indywidualnych. Partnerami sportowców SONI w drodze do mistrzostwa na arenach stadionu Mlada Boleslav były: Fundacja PZU i Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 fot.

Reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce i tenisie stołowym osób z zespołem Downa 2022


Drukuj   E-mail