Startują Mistrzostwa Świata dla osób z zespołem Downa!

Startują Mistrzostwa Świata dla osób z zespołem Downa!

W najbliższy poniedziałek trzynastu Polaków rozpocznie zmagania sportowe w Mistrzostwach Świata SUDS osób z zespołem Downa w czeskim Nymburku i Mladá Boleslav. Nasi zawodnicy będą rywalizować w lekkiej atletyce i tenisie stołowym, broniąc tytułów mistrzowskich zdobytych w ubiegłym roku na Igrzyskach Europy w Ferrarze i walcząc o medale i rekordy.

To już siódmy raz, kiedy Polacy wezmą udział we współzawodnictwie Sports Union for Athletes with Down Syndrome, unii zrzeszającej federacje sportu osób z zespołem Downa. Po raz pierwszy reprezentanci naszego kraju pojawili się na zawodach SUDS na mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce rozegranych w Porto w 2017 roku. W kolejnych latach Polacy z sukcesami rywalizowali w mistrzostwach Europy i świata SUDS w pływaniu (2019), judo (2019) i dwukrotnie w lekkiej atletyce (2018 i 2019), zdobywając medale i ustanawiając rekord Europy w biegu na 800m kobiet, by w zeszłym roku w licznym, trzydziestoosobowym składzie reprezentować kraj na prestiżowych Europejskich Igrzyskach Trigames we włoskiej Ferrarze. Biało-czerwoni zaprezentowali tam bardzo wysoki poziom, przywożąc do kraju medale i mistrzowskie tytuły zdobyte we wszystkich trzech dyscyplinach oraz puchar za trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej w lekkiej atletyce.

W dniach 21-23 czerwca 2022r. w Czechach nasi lekkoatleci będą ponownie walczyć o sportowe trofea, tym razem na zawodach rangi mistrzostw świata. Będą konkurować ze sportowcami z  trzynastu państw: Argentyny, Australii, Bułgarii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Kuwejtu, Meksyku, Portugalii, Turcji i Włoch. Podczas mistrzostw rozegrane zostaną konkurencje biegowe: 100, 200, 400, 800 i 1500m, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, oszczepem, trójbój, sztafety 4x100 i 4x400m oraz chód sportowy 800 i 1500m. Prawie we wszystkich konkurencjach będziemy mogli kibicować biało-czerwonym.

Organizatorem mistrzostw jest Czeskie Stowarzyszenie Sportowców z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zawody odbędą się pod patronatem Sports Union for Athletes with Down Syndrome oraz International Athletic Association for Persons with Down Syndrome i International Table Tennis Association for persons with Down Syndrome. Partnerami sportowców SONI w drodze do mistrzostwa są Fundacja PZU i Samorząd Województwa Mazowieckiego.

XXX

Fundacja SONI działa na rzecz upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych i ich uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym. Jest członkiem  międzynarodowych organizacji sportu osób z zespołem Downa: Sports Union for Athletes with Down Syndrome, International Athletic Association for Persons with Down Syndrome i Down Syndrome International Swimming Organisation oraz  działającego w Polsce Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Fundacja wspiera niepełnosprawnych sportowców w drodze do mistrzostwa, aktywizując ich i angażując do uczestnictwa w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej w dyscyplinach: pływanie, pływanie synchroniczne, lekka atletyka, judo, gimnastyka, tenis, tenis stołowy i narciarstwo alpejskie.


Drukuj   E-mail