W niedzielę 11 października zakończyły się w Krakowie mistrzostwa Polski w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizacji imprezy podjął się Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Społeczno-Sportowym „Sprawni-Razem”.
Mistrzostwa odbyły się na 25-metrowym basenie Zespołu Krytych Pływalni AWF w Krakowie i przyciągnęły około 60 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim bądź umiarkowanym z następujących ośmiu województw: mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, pomorskiego oraz lubuskiego. Pomimo trudnej sytuacji, z jaką przyszło nam mierzyć się przez ostatnie miesiące, a której jednym z następstw okazał się ograniczony dostęp do infrastruktury sportowej, uczestnicy pływackich mistrzostw starali się możliwie jak najlepiej przepracować okres przygotowawczy do najważniejszych w tym roku zawodów. I choć zamknięcie basenów na długie tygodnie uniemożliwiło im realizację założeń treningowych na takim poziomie, do jakiego byli przyzwyczajeni, to w trakcie dwudniowej imprezy ustanowiono szereg wartościowych wyników, również takich na poziomie rekordów Polski.
- Cieszymy się, że Związkowi Sprawni-Razem udało się przeprowadzić te mistrzostwa i pływacy z niepełnosprawnością mogli wreszcie sprawdzić się w rywalizacji sportowej - powiedziała Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. - Ku radości trenerów i kibiców zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom mimo długiej przerwy w treningach. Wyniki pokazały, że udało im się nadrobić wiosenny lockdown, gdy baseny były nieczynne. Porównując czasy pływaków SONI z września 2019 roku na mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa z tymi, jakie osiągnęli w Krakowie, widzimy duży progres. Pomogło zgrupowanie podczas sportowych wakacji SONI w sierpniu br. i codzienne treningi. Duży sukces odnieśli zawodnicy trenera Bartłomieja Kuziary, którzy od początku września pływają codziennie na 50-metrowym basenie w Gliwicach. Są bardzo zmotywowani medalami zdobytymi na mistrzostwach Polski i chcemy to wykorzystać. Liczymy, że w przyszłym roku będziemy mogli zmierzyć się z czołówką pływacką Europy na mistrzostwach Sports Union for Athletes with Down Syndrome. Teraz najważniejsze jest, by sytuacja w kraju pozwoliła wszystkim dalej trenować.
W zawodach krajowego szczebla prawo startu przysługiwało uczniom szkół i ośrodków specjalnych oraz absolwentom i uczniom szkół integracyjnych posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej. Zgodnie z regulaminem każdy zawodnik mógł zostać wystawiony w maksymalnie trzech indywidualnych konkurencjach (w tym jednej paraolimpijskiej), a także w sztafecie. Swój udział w imprezie potwierdzili członkowie narodowej Polski, wielokrotni uczestnicy imprez organizowanych z ramienia VIRTUS (dawniej INAS) - Gabriela Michałowska, Mateusz Bujek oraz Jakub Kowalczyk. Cała trójka nie zawiodła i w swoich koronnych konkurencjach zgarnęła złote krążki. Już po raz trzeci w ramach odrębnej kategorii przeprowadzono również rywalizację wśród osób z zespołem Downa, którzy mieli sposobność rywalizować w aż czterech pływackich stylach. W tej grupie na tle konkurencji szczególnie wyróżnili się Jagoda Litner, Zofia Dzięcioł, Jakub Muszyński, Bartłomiej Jażdżyk oraz Paweł Krupiński, kończąc mistrzostwa z co najmniej jednym złotem na koncie.
Opracowanie: Paulina Królak/ www.parasportowcy.pl