Sportowe wakacje SONI

Sportowe wakacje SONI

W pierwszym tygodniu sierpnia 2020r. fundacja SONI zorganizowała zgrupowanie sportowe z udziałem zawodników, którzy mieli reprezentować Polskę na Światowych Igrzyskach osób z zespołem Downa. Choć pandemia COVID 19 pokrzyżowała ich plany wyjazdu na Igrzyska, to w najmniejszym nawet stopniu nie zmniejszyła zapału do trenowania i poprawiania sportowych wyników.

Dzięki ogromnej mobilizacji towarzyszącej przygotowaniom do Igrzysk, które miały odbyć się w tureckiej Antalyi w kwietniu br. oraz wielkiemu wsparciu otrzymanemu od kibiców i przyjaciół z całego kraju, Zosia, Magda, Jagoda, Kuba, Alicja i Filip dalej rozwijają swoje sportowe pasje, wierząc, że wkrótce nadejdzie czas, kiedy będą mogli sprawdzić się w rywalizacji na międzynarodowej arenie. Dziś ich najbliższymi celami sportowymi są planowane na jesień mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w pływaniu oraz lekkiej atletyce. Kolejny cel to mistrzostwa Europy TriGames, które mają odbyć się na przełomie kwietnia i maja 2021 roku w Portugalii, oraz światowe igrzyska osób z zespołem Downa zaplanowane na 2024 rok.

Nie bacząc na przeciwności nasi zawodnicy sumiennie realizują programy treningowe. W pierwszym tygodniu sierpnia mieli możliwość trenować razem na zgrupowaniu sportowym zorganizowanym w najbardziej zielonym zakątku Polski, Stroniu Śląskim. Na obozie kluczową rolę odgrywały treningi pływackie, lekkoatletyczne i ogólnorozwojowe realizowane w podziale na małe grupy pod okiem trenerów: Bartłomieja Kuziary i Agaty Pałki. Równie ważne były zajęcia integracyjne, wspólne poznawanie krajobrazu Czarnej Góry, eksplorowanie okolicznych jaskiń, „rowerowanie” po trasach masywu Śnieżnika, rafting i wyprawy, podczas których zawodnicy i trenerzy poznawali swoje mocne i słabe strony oraz wzmacniali relacje.

– Sportowe wakacje SONI to nie tylko sport. Nasi podopieczni są głodni kontaktów ze sobą. Pochodzą z różnych miast. Przez ostatnie miesiące regularnie spotykali się na treningach online, a na zgrupowaniu wreszcie mogli naprawdę być razem. Wspólne treningi, zajęcia i wyprawy górskie, wzmocniły poczucie więzi i ducha zespołu – informuje informuje informuje Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes fundacji SONI. – Ten wyjazd wykorzystaliśmy również do rozwijania kompetencji społecznych i umiejętności komunikowania się. Aktywnościom sportowym towarzyszyły codzienne zajęcia z terapeutą, który inspirował zawodników do budowania i opowiadania historii na bazie wspólnych przeżyć z danego dnia. Widzimy ogromne korzyści, jakie przynosi praca w grupie młodzieży, którą łączą wspólne zainteresowania i cele – dodaje.

Partnerami "sportowych wakacji SONI" są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz Fundacja im. Agatki Modrzejewskiej.


Drukuj   E-mail