Reprezentacja na ME w pływaniu osób z zespołem Downa w poszerzonym składzie

Reprezentacja na ME w pływaniu osób z zespołem Downa w poszerzonym składzie

W dniach 15-22 września 2019 r. w Olbii odbędą się piąte Mistrzostwa Europy w pływaniu osób z zespołem Downa. Po raz pierwszy na tych zawodach Polskę reprezentować będzie aż siedmiu zawodników. Do początkowej czwórki dołączyło trzech kolejnych zawodników, którzy również potwierdzili kwalifikacje do udziału w mistrzostwach.

Do początkowej czwórki: Pawła Krupińskiego, Zofii Dzięcioł, Jakuba Muszyńskiego i Szymona Szymiczka, dołączyli: Jagoda Litner, Bartek Matusiewicz i Michał Mroziński. Zawodnicy pochodzą z różnych stron Polski i trenują w swoich macierzystych klubach, przygotowując się do uzyskania najwyższych lokat na arenie europejskiej.

Członkowie Polskiej Reprezentacji to wielokrotni medaliści Mityngów i Igrzysk Olimpiad Specjalnych oraz Mistrzostw w pływaniu Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem. Na co dzień trenują indywidualnie, w ramach możliwości oferowanych w miejscach ich zamieszkania. Mimo młodego wieku, od wielu lat konsekwentnie pracują poprawiając technikę i wytrzymałość. Wyjazd na Mistrzostwa Europy jeszcze bardziej motywuje ich do wytężonej pracy i walki o najwyższe miejsca na podium.

Organizatorem europejskich mistrzostw jest Down Syndrome International Swimming Organisation (DSISO), będąca członkiem Sports Union for Athletes with Down Syndrome,(SU-DS), która działa globalnie na rzecz rozwoju sportu wyczynowego osób z ZD. SU-DS  tworzy platformę do elitarnej sportowej rywalizacji zawodników z zespołem Downa w ośmiu dyscyplinach: lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie, tenisie stołowym, judo, futsal, gimnastyce i narciarstwie. Warunkiem udziału w rywalizacji SU-DS jest spełnienie rygorystycznych kryteriów kwalifikacyjnych. Obecnie w SU-DS zarejestrowanych jest 1200 sportowców z 57 krajów członkowskich.

Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI) jest wyłącznym członkiem SU-DS i koordynuje zgłoszenia udziału w mistrzostwach zawodników z Polski. W 2018r. SONI była odpowiedzialna za organizację udziału polskiej reprezentacji w Mistrzostwach Świata osób z zespołem Downa, które odbyły się w Funchal na Maderze. W 2019r. Polacy będą też uczestniczyć w Mistrzostwach Europy SU-DS w lekkiej atletyce (lipiec, Tampere) i w judo (listopad, Guiramaes).


Drukuj   E-mail