Podwójne mistrzostwo świata i pięć medali lekkoatletek SONI!

Podwójne mistrzostwo świata i pięć medali lekkoatletek SONI!

W Bydgoszczy zakończyła się największa w tym roku międzynarodowa impreza dla lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną. Zawodniczki fundacji SONI wywalczyły siedem medali!

Magdalena Dąbrowska zdobyła dwa złote, a Zofia Dzięcioł - srebrny i cztery brązowe medale na Mistrzostwach Świata VIRTUS w lekkiej atletyce, które zakończyły się w Bydgoszczy. Zawody z udziałem sportowców z niepełnosprawnością intelektualną rozegrane zostały na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w dniach 9-13.06.2021r. Już pierwszego dnia Magdalena wywalczyła mistrzostwo świata w trójboju lekkoatletycznym i w biegu na 400m! Zofia ukończyła te konkurencje na trzeciej pozycji, uzupełniając w kolejnych dniach swój dorobek medalowy o srebro (w biegu na 200m) i dwa brązy (w skoku w dal i biegu na 100m). Zawodniczki rywalizowały w kategorii II2, w ramach której startują sportowcy z zespołem Downa.

"Jesteśmy dumni z osiągnięć Magdy i Zosi, które kolejny raz potwierdziły swoją mocną pozycję w światowej czołówce lekkoatletek z zespołem Downa" - mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, Prezes Fundacji SONI. "Wielkie podziękowania dla trenerów zawodniczek i ich klubów: AZS AWF Warszawa i RK Athletics, którzy podjęli i z powodzeniem realizują wyzwanie przygotowania naszych zawodniczek do rywalizacji na najwyższym międzynarodowym poziomie. Dziękujemy wspierającym nas firmom, fundacjom i przyjaciołom za wiarę w sukcesy i pomoc w rozwijaniu sportu osób z Trisomią 21". 

Mistrzostwa świata VIRTUS 2021 to największa w tym roku międzynarodowa impreza dla lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną. W rywalizacji uczestniczyło ponad stu zawodników z dziewięciu krajów, w tym pretendenci do zwycięstw podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020. Łączny dorobek medalowy reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Bydgoszczy to 33 medale i dwa rekordy świata.

Organizatorami Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata VIRTUS 2021 były: Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem oraz Federacja Virtus: World Intellectual Impairment Sport. Obie organizacje działają w sferze sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz osób ze spektrum autyzmu i z zespołem Downa. Federacja VIRTUS organizuje zawody w sportach zimowych i letnich, w tym mistrzostwa światowe, regionalne i krajowe, zarządzając wyborem i klasyfikacją zawodników. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Powstała w 1986 roku. Dziś zrzesza ponad 80 krajów i wspiera 300 tysięcy zawodników z całego świata.

Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, należący do Federacji VIRTUS oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zajmuje się organizacją sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce. Zawodnicy związku należą do światowej czołówki, zdobywając medale na imprezach rangi europejskiej i światowej, w tym na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI) działa na rzecz rozwoju i promocji sportu osób z niepełnosprawnością. Fundacja jest członkiem Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem.


Drukuj   E-mail