Pływacy SONI na Otylia Swim Tour w Katowicach - wzorcowy model integracji przez sport

Pływacy SONI na Otylia Swim Tour w Katowicach - wzorcowy model integracji przez sport

fot. Fundacja Otylii Jędrzejczak

W sobotę 3 października zawodnicy sekcji pływackiej Fundacji SONI uczestniczyli w warsztatach Otylia Swim Tour w Katowicach. To cykliczne wydarzenie organizowane w różnych miastach Polski przez Fundację Otylii Jędrzejczak dla dzieci i młodzieży trenujących pływanie. Podczas całodziennego spotkania młodzi pływacy dostają potężną dawkę motywacji od samej mistrzyni oraz ogrom wiedzy od doświadczonych, współpracujących z panią Otylią trenerów.

Katowicka edycja Otylia Swim Tour była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii razem z pełnosprawnymi pływakami w warsztatach uczestniczyła trójka sportowców z zespołem Downa. Ela, Zosia i Kuba, którzy szykują się właśnie do mistrzostw Polski w pływaniu Sprawni-Razem, mieli niepowtarzalną okazję odebrać praktyczne wskazówki od najwyższej klasy specjalistów. Nasi zawodnicy wykorzystali maksymalnie czas poświęcony im przez trenerów i samą mistrzynię, chłonąc z uwagą każdą radę dotyczącą kwestii technicznych w każdym z czterech stylów, a także skoków startowych i nawrotów, jak również z zakresu treningów na sucho, właściwej diety i stylu życia osób dążących do osiągania najwyższych wyników sportowych. Nieocenione okazały się również wykłady pani Otylii, w których opowiadała o doświadczeniach z własnej drogi do mistrzostwa.

Wydarzenie Fundacji Otylii Jędrzejczak przyniosło wielowymiarowe korzyści. Oprócz wiedzy i motywacji do ciężkiej pracy, jaką otrzymali niepełnosprawni pływacy SONI, nie do przecenienia jest aspekt integracji oraz budowania świadomości na temat możliwości sportowych osób z zespołem Downa. W sobotę widzieliśmy, jak doskonale nasi zawodnicy odnaleźli się w na warsztatach, błyskawicznie dostosowując się do dynamicznego programu spotkania, zarówno podczas zajęć sportowych w wodzie i na sali gimnastycznej, jak i podczas wykładów i prelekcji. Przez cały dzień obserwowaliśmy, jak wspaniale przyjęli naszych pływaków pozostali uczestnicy oraz trenerzy i wolontariusze. Życzliwość w przekazywaniu zadań pływackich, uważność w korygowaniu błędów oraz entuzjazm po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia sprawiły, że Ela, Zosia i Kuba z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w każdej części warsztatów, chłonąc wiedzę i sportową atmosferę, jaka panowała na Basenie Burowiec w Katowicach. Do nas zaś (obserwatorów) wielokrotnie docierały bardzo pozytywne komentarze na temat wysokiego poziomu wyszkolenia naszych zawodników, ich zaangażowania i chęci do współpracy. To mały, ale ważny krok na drodze zmiany postrzegania osób z zespołem Downa przez środowisko trenerów współpracujących z pełnosprawnymi sportowcami. Wierzymy, że wkrótce ta droga doprowadzi do upowszechnienia praktyki włączania zawodników z niepełnosprawnością intelektualną do treningów i wszelkich wydarzeń sportowych, które dotychczas zarezerwowane były dla osób pełnosprawnych.

Ogromne podziękowania za umożliwienie udziału w Otylia Swim Tour kierujemy do mistrzyni - Otylii Jędrzejczak i jej Fundacji. Trenerowi sekcji pływackiej SONI - Bartłomiejowi Kuziarze dziękujemy za codzienną pracę z naszymi pływakami oraz opiekę nad nimi podczas Otylia Swim Tour w Katowicach.

Już wkrótce będziemy mogli obejrzeć materiał filmowy z udziału naszych pływaków w Otylia Swim Tour, ponieważ przez cały dzień towarzyszyła im ekipa nagraniowa Onet.

__________

Paulina Gadomska-Dzięcioł, Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie


Drukuj   E-mail