Ogólnopolskie zawody narciarskie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Sprawni-Razem

Ogólnopolskie zawody narciarskie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Sprawni-Razem

W poniedziałek w ośrodku Małe Ciche rozpoczną się zawody w narciarstwie biegowym i zjazdowym "Sprawni-Razem" dla uczniów i absolwentów szkół specjalnych. Do rywalizacji przystąpi blisko siedemdziesięciu narciarzy z siedmiu województw Polski, w tym medaliści Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim i biegowym VIRTUS 2019. Do startu przygotowują się też narciarze alpejscy Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, wśród nich mistrzyni Polski 2019 w gigancie kobiet z zespołem Downa, Zofia Dzięcioł oraz medaliści z 2019 i 2020 roku: Magdalena Dąbrowska i Piotr Wójcicki. Zawody potrwają do 2 marca 2021r.

Program wydarzenia obejmuje konkurencje biegowe na dystansach 2, 2,5 i 5 km stylem dowolnym oraz bieg sprinterski na dystansie 1km i bieg sztafetowy 3x 2,5km stylem dowolnym. W narciarstwie zjazdowym odbędą się slalom i gigant. Uczestnicy startować będą w kategoriach wiekowych – do 16 roku życia i powyżej, z podziałem na dziewczęta i chłopców. W ramach odrębnej kategorii rywalizować będą zawodnicy z zespołem Downa z podziałem na dziewczęta i chłopców.

"Wszyscy jesteśmy ciekawi jaką formę zaprezentują zawodnicy w poniedziałek w Małym Cichym - mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. "Z powodu obostrzeń rządowych wielu z nich miało przerwę w regularnych treningach narciarskich. Spodziewamy się, że te zawody będą inne niż dotychczas. Jednak bardzo cieszymy się, że impreza się odbędzie, ponieważ stanowi istotny czynnik motywujący zawodników do dalszej pracy. Nie do przeceniania jest też aspekt społeczny i integracyjny. Młodzież z niepełnosprawnością intelektualną ma ograniczone możliwość uczestnictwa w życiu społecznym, dlatego takie imprezy są niezwykle ważne. Tu ukłon w stronę organizatorów, którzy w trudnej rzeczywistości podejmują wyzwanie i organizują współzawodnictwo sportowe dla młodzieży z dysfunkcją intelektualną".

Zawody odbędą się zgodnie z przepisami Polskiego Związku Narciarskiego i regulaminami Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni- Razem”, który organizuje wydarzenie we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Społeczno- Sportowym „Sprawni- Razem”.

Jak podkreśla organizator celem imprezy jest popularyzacja narciarstwa wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz selekcja młodzieży posiadającej predyspozycje do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego. Na podstawie wyników wyłonieni zostaną kandydaci do szkolenia centralnego realizowanego w ramach struktur Związku "Sprawni-Razem".


Drukuj   E-mail