Kolejny krok w stronę wyczynowego narciarstwa alpejskiego!

Kolejny krok w stronę wyczynowego narciarstwa alpejskiego!

Podopieczni SONI z medalami Ogólnopolskich zawodów narciarskich Sprawni Razem i Mistrzostw Polski w paranarciarstwie alpejskim!

Za nami bardzo dynamiczny tydzień! Przez 4 dni z rzędu czwórka podopiecznych SONI - Zofia Dzięcioł, Magdalena Dąbrowska, Grzegorz Krzemień i Piotr Wójcicki, startowała w cyklu zawodów krajowych najwyższej rangi: Ogólnopolskich zawodach w narciarstwie Sprawni Razem oraz Mistrzostwach Polski w paranarciarstwie alpejskim START.

Oba wydarzenia zakończyliśmy w wyśmienitych nastrojach i bardzo usatysfakcjonowani! Przez te kilka dni udało nam się stworzyć świetny team, który współpracował ze sobą, wspierając się w najtrudniejszych momentach. Choć nie brakowało chwil zwątpienia i strachu, stres nas nie pokonał, a  jedynie zmotywował. Kolekcja medali SONI powiększyła się o 7 krążków:-) Dla nas to historyczny moment z uwagi na fakt, iż cała czwórka debiutowała na mistrzowskiej imprezie paranarciarskiej START, a Grzegorz także na zawodach ogólnopolskich Sprawni Razem. Jako debiutanci mieli prawo do błędów, których jak na debiutantów popełnili bardzo mało!

W zawodach Sprawnych Razem, które odbywały się w ośrodku narciarskim Małe Ciche, zdobyliśmy łącznie 4 medale. Podwójne mistrzostwo Polski (w SL i GS) w kat. kobiet z zespołem Downa wywalczyła Zofia Dzięcioł! Srebro w GS zdobyła Magdalena Dąbrowska, a brąz w kat. mężczyzn z zespołem Downa przypadł Grzegorzowi Krzemieniowi!

Drugie z cyklu zawodów - Mistrzostwa Polski w paranarciarstwie alpejskim rozegrane zostały na stoku ośrodka narciarskiego Jurgów Ski. Dla naszych zawodników z zespołem Downa były większym wyzwaniem. Nie rywalizowali bowiem jedynie z innymi narciarzami z tą samą wadą genetyczną, ale ze wszystkimi zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną. Startowali w tzw. kategorii OPEN. Jednak i tu dali sobie radę, pokazując pozostałym uczestnikom, że zawodnicy z Trisomią 21 to prawdziwi wojownicy! 

Nasz dorobek medalowy z MP w Jurgowie: Zofia Dzięcioł 2x brąz GS i SL i  Grzegorz Krzemień srebro w GS. Zofia wywalczyła brąz w gigancie, poprawiając swój czas w drugim przejeździe o blisko 10 sekund, co pozwoliło jej wskoczyć na podium z 6. miejsca! Debiutujący Grzegorz zaskoczył wszystkich doskonałym przygotowaniem i umiejętnością koncentracji, które pozwoliły mu sięgnąć po srebro. Wyróżniający się doskonałą techniką jazdy: Magdalena Dąbrowska i Piotr Wójcicki w gigancie zajęli miejsca 6. i 13., natomiast w przejazdach slalomu zaliczyli dyskwalifikacje.

Musimy podkreślić, że występ naszych narciarzy na MP w paranarciarstwie alpejskim stanowi krok milowy na drodze do integracji środowiska sportu osób niepełnosprawnych! W Mistrzostwach tych, organizowanych przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START pod patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskigo, dotychczas nie uczestniczyli zawodnicy z niepełn. intelektualną, bowiem START tradycyjnie zrzesza kluby i organizacje zajmujące sie sportem osób z niepełnosprawnościami fizycznymi oraz niewidomych i niedowidzących. 

Narciarze z niepełn. intelektualną pierwszy raz zostali zaproszeni do udziału w zawodach START w minionym roku. Z uwagi na pandemiczne perturbacje, MP w paranarciarstwie alpejskim odbyły się w grudniu 2020. Wystąpiła na nich wówczas nieliczna reprezentacja sportowców z niepełn. intelektualną z Fundacji Handicap Zakopane. Jak widać, narciarze Handicapu zrobili na organizatorach bardzo dobre wrażenie, bo do kolejnej, tegorocznej edycji, oficjalnie już zaproszeni zostali zawodnicy z niepełn. intelektualną. W rezultacie w tej kategorii wystartowało ok. 30 na 102 uczestników zawodów.

Bardzo wysoki poziom, zarówno na zawodach Sprawnych Razem, jak i Mistrzostwach Polski START w kat. mężczyzn zaprezentowali zawodnicy z zespołem Downa trenujący w Fundacji Handicap pod kierownictwem Małgorzaty Tlałki -Długosz. Handicap jest niekwestionowanym liderem w narciarstwie zjazdowym osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zawodnicy tej Fundacji zajęli najwyższe pozycje na podium w kat. mężczyzn z zespołem Downa (w Małym Cichym) oraz w kat. OPEN (w Jurgowie). Medalistka SONI miała przyjemność uczestniczyć w treningach Handicap w ramach przygotowań do mistrzostw.

Ogromne gratulacje kierujemy do zawodników oraz ich rodziców pełniących role trenerów, opiekunów i fotowideooperatorów!

Za doskonałą organizację zawodów w Małym Cichym dziękujemy Związkowi Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem i Małopolskiemu Stowarzyszeniu Społeczno-Sportowemu Sprawni Razem a mistrzostw Polski w Jurgowie - Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych START oraz Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim KIBICOM, którzy na miejscu i zdalnie zagrzewali do walki naszych zawodników, codziennie zaciskali kciuki i śledzili transmisje na Facebooku, nawet te, które z przyczyn technicznych udostępniane były bez głosu;-)

Jakie kolejne wyzwania przed nami?

Ogólnopolskie zawody w pływaniu osób niepełnosprawnych intelektualnie Sprawni Razem w Krakowie już w maju. W czerwcu wystartujemy w zawodach lekkoatletycznych. Szykujemy się też do MP w paratriathlonie, mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata i startujemy z nową dyscypliną.  Ale o tym potem:-)


Drukuj   E-mail