Aktywny relaks: Rytro 2023

Aktywny relaks: Rytro 2023

Jak co roku w lipcu młodzież związana z fundacją SONI spędziła wakacyjny tydzień na aktywnym wypoczynku w Beskidzie Sądeckim. Niepełnosprawni sportowcy uczestniczyli w bogatym programie różnorodnych zajęć, rozwijając kompetencje społeczne i nawiązując kontakty z nowo poznanymi osobami. Nie zabrakło też oczywiście wspólnej zabawy i sportu.

Treningi pływackie, aktywności na wodnym torze przeszkód i w parku linowym, zajęcia taneczne, gry zespołowe i spacery, sprawiały, że uczestnicy codziennie wzmacniali formę fizyczną. Mieli też okazję wspólnie pogotować i poimprezować, dzięki oferowanym przez przyjazny nam hotel warsztatom kulinarnym i kolacji w karczmie góralskiej.

Aktywni niepełnosprawni

Ale po kolei. Jak zawsze, wspólny wyjazd sportowców SONI podporządkowany był przede wszystkim treningom do kolejnych mistrzostw. SUDS European Championships 2023 dla osób z zespołem Downa odbędą się już we wrześniu i dlatego nasza młodzież, również wakacje poświęca na przygotowania do zawodów. W Rytrze sportowcy trenowali dwa razy dziennie, doskonaląc technikę kraula, grzbietu, motyla i klasyka. Dla wzmocnienia formy dużo spacerowali oraz grali w badmintona, tenisa stołowego i bule.

Koordynacja ruchowa

Pogoda sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu, więc często korzystali z kąpieliska Park Wodny Stawy. Ustawiony na wodzie tor przeszkód pozwalał na wielogodzinne szaleństwa na dmuchanych pomostach, z których z przyjemnością spada się do orzeźwiającej wody. Koordynację ruchową ćwiczyli też w pobliskim parku linowym, gdzie co roku pokonują nie tylko coraz trudniejsze trasy, ale przede wszystkim swój strach przed wysokością.

Umiejętności społeczne

Wieczory spędzali na zajęciach tanecznych organizowanych przez szkołę tańca nowoczesnego Malitowski, świetnie integrując się z grupą tancerzy, którzy w tym samym terminie przebywali na obozie treningowym w Rytrze. Podpatrzone od profesjonalistów układy taneczne, młodzież chętnie prezentowała podczas imprezy w Karczmie nad Potokiem, gdzie prześcigała się w zamawianiu ulubionych kawałków muzycznych, przy których nogi same rwały się do tańca.

Sportowcy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych i barmańskich, poprowadzonych przez mistrza kuchni i baru Perły Południa. Na warsztatach samodzielnie przygotowali wielosmakowe pizze i drinki (bezalkoholowe!), którymi chętnie częstowali widzów.

Pełna regeneracja

Uczestnicy wrócili do domów szczęśliwi, przywożąc pamiątkowe makramy, wykonane własnoręcznie pod okiem pani Tatiany. Pobyt w pięknych okolicznościach przyrody i pogody, z wyśmienitą, różnorodną kuchnią, w towarzystwie przyjaciół, którzy lubią spędzać czas ze sobą, pozwolił na regenerację głowy i ciała. Ogromne podziękowania za zapewnienie dobrej atmosfery, bogatego programu i solidnych treningów należą się Magdzie, Andrzejowi, Tatianie, Izie, Paulinie a także trenerowi Bartkowi i pozostałym rodzicom, którzy nas odwiedzali, przywożąc dobre emocje i pomysły na makramy, baloniady i takie tam wakacyjne atrakcje:)


Drukuj   E-mail