24 Polaków powalczy o medale na Światowych Igrzyskach  osób z zespołem Downa w Turcji!

24 Polaków powalczy o medale na Światowych Igrzyskach osób z zespołem Downa w Turcji!

Aktualności Odsłony: 3063

W dniach 31.03-07.04.2020r. w tureckiej Antalyi odbędą II Światowe Igrzyska osób z zespołem Downa. Po raz pierwszy w historii pojedzie na nie reprezentacja Polski i to w imponującym składzie 24 zawodników. Polacy będą rywalizować w czterech dyscyplinach: lekkiej atletyce, pływaniu, judo i gimnastyce. Aby zakwalifikować się na Igrzyska lekkoatleci i pływacy musieli spełnić wymagane przez organizatora limity (minimum qualification standards) → na dole strony.

 

 Skład reprezentacji

 

Lekkoatletyka  Zofia Dzięcioł
Magdalena Dąbrowska
Zuzanna Szymańska
Agnieszka Bauer
Mikołaj Woźniak
Dominik Ulatowski
Kamil Grabowski
Ismael Afana
Filip Walecki
Judo 

Zuzanna Urbańska
Oliver Trepiński
Radosław Siejka
Tymoteusz Kiełpiński
Adam Zimny
Michał Brózio
Bartosz Siódyła
Adam Wiśniewski
Michał Miszkowski

 

Gimnastyka  Alicja Młodzińska  Pływanie  Zofia Dzięcioł
Jagoda Litner
Jakub Muszyński
Bartosz Matusiewicz
Paweł Krupiński
Bartłomiej Jażdżyk

 

 

Igrzyska organizowane są przez turecką Federację TOSSFED (Turkish Special Athletes Sports Federation) pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS), która działa na rzecz rozwoju sportu wyczynowego osób z zespołem Downa, tworząc dla nich platformę do sportowej rywalizacji. Warunkiem udziału jest spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Obecnie w SU-DS zarejestrowanych jest ponad 1200 sportowców z 57 krajów członkowskich, w tym rosnąca liczba zawodników z Polski. Polacy uczestniczą w rywalizacji sportowej SU-DS od 2017 roku. Dotychczas wzięli udział w pięciu międzynarodowych wydarzeniach tej organizacji: trzykrotnie w mistrzostwach lekkoatletycznych Europy i świata oraz w mistrzostwach Europy w pływaniu i w judo. Z każdych zawodów Polacy przywieźli do kraju medale, a nawet rekord starego kontynentu. 


Koordynatorem udziału Polaków w zawodach jest należąca do SU-DS i reprezentująca jej sprawy w Polsce Fundacja SONI, która koncentruje się na promowaniu sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną i budowaniu ich pozytywnego wizerunku.

Gorąco zapraszamy do kibicowania naszym zawodnikom. Zawody będą obywać się w lokalizacjach: Muratpaşa Municipality (pływanie), Zeytinköy Sports Facilities (lekkoatletyka) i Antalya Sports Facilities (judo i gimnastyka).

 

 

minima kwalifikacyjne

 

 Drukuj