20 razy na podium stawali zawodnicy SONI na Europejskich Igrzyskach VIRTUS 2022!

20 razy na podium stawali zawodnicy SONI na Europejskich Igrzyskach VIRTUS 2022!

Pływacy i lekkoatleci SONI pokazali klasę i bardzo wysoki poziom sportowy. Systematyczność, pokora i konsekwencja, z jaką przygotowywali się do mistrzostw zaowocowała najwyższymi lokatami we współzawodnictwie europejskim.

W Krakowie zakończyły się Letnie Igrzyska Europejskie VIRTUS z udziałem sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. W mistrzostwach wzięli udział sportowcy z 18 państw z 3 kontynentów. Rozegrano 9 dyscyplin sportowych: lekką atletykę, pływanie, tenis, tenis stołowy, koszykówkę, piłkę ręczną, kolarstwo, wioślarstwo i pokazowo – badminton. Zawodnicy klasyfikowani byli z podziałem na grupy: II1, II2, III3, uwzględniające rodzaje niepełnosprawności intelektualnej.  W igrzyskach uczestniczyło 6 pływaków i 2 lekkoatletów SONI, klasyfikowanych w grupie II2 obejmującej zespół Downa.

Nasi pływacy w Krakowie wystąpili w konkurencjach indywidualnych i sztafetach. Spisali się świetnie, zdobywając łącznie aż 14 krążków. Podczas dekoracji medalowych na basenie AWF w Krakowie dwukrotnie słyszeliśmy hymn polski, dzięki mistrzowskim tytułom zdobytym przez Zofię Dzięcioł w konkurencjach 400 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem zmiennym. W dorobku naszych pływaków znalazły się ponadto 3 srebrne krążki i 9 brązowych oraz 6, tak bardzo nielubianych przez sportowców, miejsc czwartych. 

ZŁOTO
Zofia Dzięcioł  200 metrów stylem zmiennym
Zofia Dzięcioł  400 metrów stylem dowolnym

SREBRO
Zofia Dzięcioł  100 metrów stylem zmiennym
Elżbieta Sieber 200 metrów stylem grzbietowym
Sztafeta męska 4x100 metrów stylem zmiennym

BRĄZ
Zofia Dzięcioł  200 metrów stylem dowolnym
Elżbieta Sieber 50 metrów stylem grzbietowym
Szymon Gromada 100 metrów stylem motylkowym  
Sztafeta mieszana 4x100 stylem dowolnym
Sztafeta męska 4x50 stylem zmiennym
Sztafeta mieszana 4x100 stylem zmiennym
Sztafeta męska 4x50 stylem dowolnym
Sztafeta mieszana 4x50 stylem dowolnym
Sztafeta męska 4x100 stylem dowolnym

4 MIEJSCE
Zofia Dzięcioł 50 metrów stylem motylkowym
Jakub Muszyński 100 metrów stylem zmiennym
Szymon Gromada 50 metrów stylem motylkowym
Szymon Gromada 400 metrów stylem dowolnym
Bartosz Sokalski 100 metrów stylem dowolnym
Bartosz Sokalski 50 metrów stylem grzbietowym

Pokaźnym dorobkiem medalowym może pochwalić się też dwójka naszych lekkoatletów, którzy na stadionie WKS Wawel w Krakowie zdobyli łącznie 6 medali, w tym aż 4 srebrne. Agnieszka i Dominik rywalizowali w konkurencjach biegowych i technicznych, bijąc własne rekordy życiowe i pokonując sportowców z Bułgarii, Francji, Hiszpanii i Polski. 4 razy zajęli miejsca tuż za podium. Towarzyszący zawodom upał zdawał się sprzyjać osiąganiu najlepszych wyników. Naszych lekkoatletów trenersko wspierała Marta Lemieszewska z klubu RK Athletics Roberta Korzeniowskiego.

SREBRO
Agnieszka Bauer w skoku w dal
Dominik Ulatowski w biegu 100 metrów
Dominik Ulatowski w biegu 200 metrów
Dominik Ulatowski w biegu 400 metrów

BRĄZ
Agnieszka Bauer w trójboju lekkoatletycznym
Agnieszka Bauer w pchnięciu kulą

4 MIEJSCE
Agnieszka Bauer w biegu 100 metrów
Agnieszka Bauer w biegu 200 metrów
Dominik Ulatowski w biegu 1500 metrów

Letnie Igrzyska Europejskie VIRTUS odbyły się w dniach 16-24 lipca 2022r. pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Organizatorami imprezy były Związek Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni-Razem" i federacja Virtus: World Intellectual Impairment Sport przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, miasta Kraków i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.


Drukuj   E-mail