sportowcy z zespołem Downa

Jakub Muszyński – urodzony żabkarz, zdobywca medali mistrzostw świata i Europy

Jakub Muszyński, 20 letni wielokrotny reprezentant kraju na międzynarodowych mistrzostwach pływackich DSISO i VIRTUS; multimedalista, który swój pierwszy medal dla Polski zdobył jako 16 latek, debiutując w pływackich mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa - w opowieści mamy, Magdy.

prowadzenie sportowca z zespołem Downa poradnik
chojnice

Elżbieta Sieber – pogromczyni najdłuższych dystansów na międzynarodowych zawodach pływackich

Elżbieta Sieber, 19 letnia reprezentantka kraju na mistrzostwach świata i Europy w pływaniu, wielokrotna medalistka w konkurencjach stylem grzbietowym i dowolnym, zdobywczyni medalu Europy na dystansie 800 metrów stylem dowolnym oraz pierwsza Polka z zespołem Downa, która przepłynęła 1500m stylem dowolnym na międzynarodowych zawodach pływackich - w opowieści mamy, Izy.

Szymon Gromada - motylem po medal mistrzostw Europy!

Szymon Gromada, 20-letni pływak i tancerz, reprezentant kraju na mistrzostwach pływackich globu i Europy, pierwszy w Polsce zdobywca medalu w klasie open we współzawodnictwie Down Syndrome International Swimming Organization, multimedalista zawodów krajowych w wielu dyscyplinach - w opowieści mamy, Tatiany.

Grzegorz Krzemień - reprezentant kraju na mistrzostwach świata

Grzegorz Krzemień, 25 letni reprezentant kraju na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim i pływaniu, multimedalista zawodów ogólnopolskich i wojewódzkich, zawodnik sekcji pływackiej osób z zespołem Downa w Gliwicach i sekcji narciarskiej SikretSkiTeam Gliwice - w opowieści taty, Marka.

Mistrzostwa Świata w narciarstwie VIRTUS 2023 w relacji Pełnosprawnych TVP1

W marcu w austriackim Seefeld odbyły się Mistrzostwa Świata VIRTUS 2023 w narciarstwie alpejskim i klasycznym dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach uczestniczyła 19-osobowa reprezentacja biało-czerwonych Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, w tym zawodnicy i trenerzy fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie! Nasi sportowcy rywalizowali z reprezentacjami czternastu krajów w konkurencjach biegowych i alpejskich.
Prawie 17 lat czekałam, aby udostępnić taką wiadomość. Marzyłam (mając dziecko niepełnosprawne), żeby ktoś dał mojemu synowi szanse - On tę szansę otrzymał. Teraz pora na Wasze pociechy. Szlaki już przetarte i mogę z czystym sumieniem polecić - najlepsze sekcje sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, z najlepszymi trenerami.

Taka działalność jest bardzo potrzebna. Do tej pory nie było miejsca gdzie nasze dzieci mogły regularnie uprawiać sport, nabywać umiejętności techniczne w wybranej dyscyplinie i przechodzić przez kolejne etapy z myślą o startach w zawodach. Cieszę się, że powstała taka inicjatywa.