15 medali SONI na Mistrzostwach Polski w pływaniu

Piętnaście medali wywalczyli zawodnicy fundacji SONI na Mistrzostwach Polski w pływaniu, które odbyły się w dn. 6-7 kwietnia 2024 roku w Krakowie. Nasza siedmioosobowa drużyna w wyprzedziła wszystkie, poza gospodarzem zawodów, uczestniczące kluby, plasując się na drugim miejscu pod względem liczby zdobytych krążków. Na sukces zapracował każdy członek teamu SONI. Zawodnicy, trener Bartłomiej Kuziara, jego asystenci oraz kibice włożyli sto procent zaangażowania, by uzyskać jak najwyższe wyniki w rywalizacji pływackiej na krajowej arenie.

– Jesteśmy ogromnie dumni, ponieważ osiągnięte wyniki przerosły nasze oczekiwania – powiedziała Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes fundacji SONI. – Na mistrzostwach w Krakowie zaowocowały przygotowania, które zawodnicy czynili przed udziałem w światowych igrzyskach Trisome Games 2024. Wróciliśmy z nich 26 marca i po dwóch tygodniach pływacy stanęli na słupkach startowych w Krakowie, wykazując wspaniałą formę.

Bezkonkurencyjne kobiety

W Krakowie bezkonkurencyjne okazały się nasze piękne zawodniczki Elżbieta Sieber i Zofia Dzięcioł. W konkurencjach, w których klasyfikowane były tylko pływaczki z  Trisomią 21, Ela i Zosia pokonały rywalki z potężnym zapasem czasowym. Ela zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w konkurencji stylem grzbietowym na dystansie 50 metrów, podczas gdy Zosia triumfowała w konkurencji stylem dowolnym 50m. Ale to nie wszystko – dziewczyny stanęły na podium we wszystkich pozostałych wyścigach, w których wzięły udział!

Zosia zdobyła srebrne medale w konkurencjach Open – 50m stylem motylkowym i 100m stylem klasycznym, a Ela – srebrny medal w stylu dowolnym 50m w kategorii zespół Downa i brąz w stylu grzbietowym 100m (kat. Open). Obie też przyczyniły się do sukcesu sztafety mieszanej SONI 4x50m stylem dowolnym, która uplasowała się na drugiej pozycji.

Bezkonkurencyjne pływaczki

Waleczni mężczyźni

Podobną walecznością wykazała się męska część drużyny SONI. Jakub Muszyński i Szymon Gromada zdominowali podium w konkurencji stylem dowolnym 50 metrów! Obaj zawodnicy fantastycznie pokonali w finale ten sprinterski dystans, bijąc swoje życiowe rekordy i dostarczając kibicom i trenerom mnóstwo radości. Uzyskane przez nich czasy – 36.18 sekund Kuby i 36.82 sekund Szymona to wielki sukces, biorąc pod uwagę, że ci zawodnicy specjalizują się w innych stylach. Kuba od zawsze ściga się w klasyku, a Szymon to przede wszystkim delfinista. Ich starty w Krakowie utwierdzają nas w przekonaniu, że odpowiednie przygotowanie, motywacja i wsparcie kibiców działają cuda!

waleczni pływacy

Kapitalnie panowie zaprezentowali się też w pozostałych konkurencjach indywidualnych. Jakub zdobywając w klasyku na dystansie 50 metrów drugie miejsce (pierwsze wśród zawodników z zespołem Downa) oraz w klasyku 100m – trzecie, krok za krokiem wykuwa sobie tytuł najszybszego w kraju żabkarza z Trisomia 21. Natomiast Szymon uplasował się na drugiej pozycji w konkurencji 200 metrów stylem dowolnym i trzeciej w stylu motylkowym 50 metrów (tu był pierwszy wśród zawodników z Trisomią 21).

Dużym sukcesem zakończyły się starty Grzegorza Krzemienia, który po intensywnym sezonie narciarskim z opóźnieniem wrócił do wysokiej formy pływackiej. Grzegorz w biegu 200 metrów stylem dowolnym uzyskał na mistrzostwach w Krakowie trzecie miejsce w Polsce. W pozostałych konkurencjach – 50 metrów stylem dowolnym i 50m stylem motylkowym uplasował się na tej samej 5. pozycji.

Bardzo dobry występ zaliczył debiutujący na zawodach rangi mistrzostw Polski młody pływak Paweł Wojtkowiak. Ten piętnastoletni zawodnik zdobył pierwsze miejsce w stylu klasycznym na dystansie 50 metrów w kat. mężczyzn do 16 r.ż. Do udanych zaliczamy również starty Bożydara Siwonia, który w wyścigach 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym poprawił czasy uzyskane w zeszłym roku.

Szybcy i wściekli

Niezapomnianych emocji dostarczyły nam starty „Szybkich i wściekłych” w wyścigach sztafet rozegranych drugiego dnia współzawodnictwa. Sztafeta męska SONI, w składzie Jakub Muszyński, Szymon Gromada, Grzegorz Krzemień i debiutujący młody zawodnik Paweł Wojtkowiak w konkurencji 4×50 metrów stylem dowolnym wywalczyła czwarte miejsce. Nasza drużyna jako jedyna składała się wyłącznie z zawodników z Trisomią 21, a zatem bez wsparcia silniejszych kolegów z NI, uplasowała się na znakomitej pozycji. Warto podkreślić wspaniały występ najmłodszego (15 lat) zawodnika Pawła Wojtkowiaka startującego pierwszy raz w zawodach rangi mistrzostw Polski.

Równie waleczna była nasza druga drużyna, która w konkurencji sztafet mieszanych 4×50 metrów stylem dowolnym zdobyła drugie miejsce. Spektakularny pokaz pływacki teamu w składzie: Elżbieta Sieber, Zofia Dzięcioł, Szymon Gromada i Jakub Muszyński doprowadził kibiców do euforii, której echa odbijały się długo po zakończeniu wyścigu.

sportowcy z zespołem Downa na mistrzostwach Polski w pływaniu

O zawodach

Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. zgromadziły 67 pływaków z czternastu klubów reprezentujących dziesięć województw. W tegorocznej edycji Mistrzostw uczestniczyła rekordowa liczba sportowców z zespołem Downa.

mistrzostwa Polski w pływaniu

Rywalizacja odbywała na 25-metrowym basenie Zespołu Krytych Pływalni AWF w Krakowie zgodnie z przepisami World Para Swimming i Polskiego Związku Pływackiego. Rozegranych zostało trzynaście konkurencji pływackich, w tym trzy paraolimpijskie – 200 metrów stylem dowolnym, 100m stylem grzbietowym i klasycznym. Program obejmował konkurencje dla kobiet i mężczyzn z podziałem na kategorie wiekowe oraz oddzielną rywalizację dla osób z zespołem Downa. Pierwszego dnia odbyły się eliminacje, a w kolejnym, wzbudzające najwięcej emocji finały i sztafety.

Organizatorami zawodów były Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem” i Ministerstwo Sportu i Turystyki.