Image

W Brisbane trwają igrzyska osób z niepełnosprawnością intelektualną

9 października 2019 r. w Brisbane w Australii rozpoczęła się piąta edycja INAS Global Games - największego na świecie wydarzenia sportowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach uczestniczą reprezentacje 45 krajów ze wszystkich kontynentów, w tym 37 osobowa reprezentacja zawodników z Polski. Polacy rywalizują w siedmiu dyscyplinach: lekkiej atletyce, kolarstwie, tenisie, tenisie stołowym, pływaniu oraz koszykówce i futsalu.

Mistrzostwa Europy w judo z udziałem sześcioosobowej reprezentacji Polski

Na przełomie listopada i grudnia 2019r. w Portugalii odbędą się Otwarte Mistrzostwa Europy w koszykówce i w judo osób z zespołem Downa. W zawodach tych po raz pierwszy w historii wystartują reprezentanci Polski. To kolejni zawodnicy, którzy zachęceni sukcesami naszych lekkoatletów i pływaków, sprawdzą się w międzynarodowej rywalizacji.

Image

Medale i rekordy życiowe debiutujących w mistrzostwach Europy polskich pływaków z ZD

W dniach 15-22 września we włoskiej Olbii odbyły się otwarte pływackie mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa. W podróż na gorącą Sardynię udała się sześcioosobowa polska reprezentacja. Trójka z nich za osiągnięcia w swoich kategoriach wiekowych wyróżniona została specjalnymi medalami. Organizatorem otwartych mistrzostw Europy było DSISO (ang. Down Syndrome International Swimming Organisation) zapewniające pływakom z zespołem Downa możliwość konkurowania na międzynarodowej arenie w ramach odrębnej kategorii.

Partnerzy Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w pływaniu

17 września 2019r. w Olbii rozpoczną się starty reprezentantów Polski na Mistrzostwach Europy w pływaniu osób z zespołem Downa. W wydarzeniu weźmie udział 123 zawodników z 17 krajów, w tym sześciu z Polski. Partnerami polskiej reprezentacji są: Fundacja PZUFundacja LOTTO im. Haliny KonopackiejFundacja im. Agatki ModrzejewskiejFundacja Marco PomagaToruń Multisport Team - TMT, Arena, Martes Sport, DDP, Polar oraz Urzędy Miast Gubin, Gliwice i Rybnik. Wsparcia finansowego udzielili kibice, przyjaciele i rodziny zawodników.

Image

Radość zawodników na zakończenie pływackich mistrzostw Europy osób z zespołem Downa, Olbia 2019

Wspaniałe emocje i pozytywna energia uczestników pływackich Mistrzostw Europy pokazują drugi wymiar wydarzeń sportowych dla zawodników z zespołem Downa. Obok rywalizacji, która motywuje do treningów i ciężkiej pracy w celu poprawiania wyników, zawody są miejscem nawiązywania relacji, budowania kompetencji społecznych, a przede wszystkim - trampoliną do rozwoju intelektualnego naszych sportowców. Popatrzcie sami!
Prawie 17 lat czekałam, aby udostępnić taką wiadomość. Marzyłam (mając dziecko niepełnosprawne), żeby ktoś dał mojemu synowi szanse - On tę szansę otrzymał. Teraz pora na Wasze pociechy. Szlaki już przetarte i mogę z czystym sumieniem polecić - najlepsze sekcje sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, z najlepszymi trenerami.

Taka działalność jest bardzo potrzebna. Do tej pory nie było miejsca gdzie nasze dzieci mogły regularnie uprawiać sport, nabywać umiejętności techniczne w wybranej dyscyplinie i przechodzić przez kolejne etapy z myślą o startach w zawodach. Cieszę się, że powstała taka inicjatywa.